Skip to content

Choroby okrężnicy

1 rok ago

527 words

Większość książek, które przychodzą mi do głowy w dzisiejszych czasach, trafia na półkę zbierającą pył i rzadko kiedy konsultuje się po wstępnej inspekcji. Dla wielu klinicystów i podstawowych naukowców preferowaną metodą wyszukiwania informacji i danych referencyjnych jest użycie terminalu komputerowego. Na pierwszy rzut oka założyłem, że książka wydana przez Kocha prawdopodobnie będzie miała los podobny do reszty mojej biblioteki biurowej. Ale nie. Oto zbiór rozdziałów, które zalecam do wykorzystania przez klinicystów-stażystów-naukowców oraz przez podstawowych naukowców, którzy pragną spojrzeć na swoją pracę – pomost między badaniami podstawowymi a klinicznymi. Zapewnienie takiego mostu jest głównym celem tej książki. W tym celu osiąga sukces. Książka jest atrakcyjną, wysokiej jakości produkcją, dobrze zilustrowaną i wyczerpująco powiązaną. Pomimo tytułu, tylko około jedna trzecia książki dotyczy opisu chorób okrężnicy; pozostałe dotyczą aspektów fizjologii okrężnicy i badania procesów chorobowych. Większość autorów z 33 rozdziałów jest powszechnie uznanych za ich wiedzę i wkład. Ta wiedza specjalistyczna znajduje odzwierciedlenie w piśmie, które jest ogólnie zwięzłe, jasne i o wysokim standardzie.
Zapalenie jelita Crohna Zdjęcie dzięki uprzejmości dr Andresa Gelrud.
(Postać)
Chociaż ta kolekcja zawiera rozdziały, które można znaleźć w tradycyjnych podręcznikach, obejmuje również tematy, które są trudniejsze do znalezienia w takich książkach. Na przykład rozdział dotyczący interpretacji biopsji okrężnicy będzie przydatny dla wielu czytelników i prawdopodobnie pomoże poprawić komunikację między klinicystami a patologami. Podobnie cały rozdział poświęcony badaniom epidemiologicznym i badaniom wyników będzie przydatny czytelnikom klinicznym i naukowym, niezależnie od tego, czy prowadzą badania, czy próbują je zinterpretować. Rozdział poświęcony fizjologii i patofizjologii procesów czuciowych jelita grubego zapewnia kotwicę dla kolejnych rozdziałów dotyczących procesów chorobowych, takich jak zespół jelita drażliwego. Inne przydatne informacje, które często są ukrywane w dużych, konwencjonalnych podręcznikach, są omówione w rozdziałach poświęconych limfatycznym zapaleniom okrężnicy, starzeniu się i mucynom.
Większość informacji jest aktualna, chociaż byłem rozczarowany niektórymi zaniedbaniami. Rozdział dotyczący choroby Leśniowskiego-Crohna powinien zawierać aktualne informacje na temat mutacji NOD2 / CARD15, a rozdziały dotyczące immunologii i zapalenia skorzystają na lepszej dyskusji na temat wrodzonego układu odpornościowego i receptorów Toll-podobnych. Niezależnie od tak znaczących wad, książka dostarcza czytelnikowi wyraźnego, czytelnego opisu wkładu podstawowego naukowego przedsięwzięcia w nowoczesną gastroenterologię.
To, że gastroenterologia w ogóle i fizjologia jelita grubego i patofizjologia w szczególności pojawiły się jako ekscytujące pola, które są bogate w postęp naukowy zarówno na stanowisku badawczym, jak iw łóżku, jest dobrze zilustrowane w tej książce. Dla osób z zaburzeniami okrężnicy, które znużyły się przy użyciu nieporęcznych podręczników i terminali komputerowych, książka ta jest odświeżająco łatwa w obsłudze, łatwa do odczytania i ogólnie zawiera przydatne informacje.
Fergus Shanahan, MD
University College Cork, Cork, Irlandia
f. [email protected] ie
[hasła pokrewne: Enteroldekstran, busulfan, celiprolol ]
[więcej w: amarantus ekspandowany co to znaczy, niezgodna cd, silgard cena ]

0 thoughts on “Choroby okrężnicy”