Skip to content

Co sprawiło, że Hanno Buddenbrook Sick

1 rok ago

553 words

Choroba i zdrowie są wyraźnie widoczne w powieści Thomasa Manna (1875-1955). Podczas gdy jego zaabsorbowanie chorobami może początkowo wydawać się niesmaczne dla świeckich czytelników, zwiększa jego atrakcyjność dla czytelnika, który jest lekarzem.2 Pierwsza główna powieść Manna, Buddenbrooks (1901), 3 podąża za prosperującą niemiecką rodziną od 40 lat. Każde nowe pokolenie jest mniej szanowane, mniej moralnie zdrowe i mniej zdrowe – fizycznie i emocjonalnie – niż poprzednie. Ostatnim mężczyzną w linii Buddenbrook jest Johann ( Hanno ) Buddenbrook (1861-1875).
Hanno Buddenbrook rodzi się po trudnej dostawie. On jest cichym i mniej niż krzepkim dzieckiem . Wkrótce po jego chrzcie (w wieku jednego miesiąca), ma trzydniowy atak biegunki, który zbliża się do zatrzymania jego. . . serce. Ma pierwsze drgnienie po wyrznięciu pierwszego zęba. Napady stały się nawracające i coraz bardziej dotkliwe. Hanno jest powolną nauką chodzenia i mówienia . Cierpi również na nocne lęki.
Jednym z dwóch najpoważniejszych problemów zdrowotnych Hanno ma charakter dentystyczny. Jego dziąsła wielokrotnie ulegają stanom zapalnym i tworzą ropnie. Erupcja zęba jest bolesna. Jego stałe zęby są całkowicie złe, stłoczone nawzajem . Wymaga wielu ekstrakcji zębów (prawdopodobnie zębów mlecznych), aby pomieścić erupcję zębów stałych. Innym krytycznym problemem, jak już sugeruje obecność ropnia dziąseł, jest nawracająca infekcja. Dorastający Hanno mówi, że ranę, która leczy dla innych ludzi w ciągu tygodnia. . . zabiera ze sobą cztery tygodnie. Po prostu nie będzie go leczyć, zaraża się, staje się naprawdę upiorna i sprawia mi wiele kłopotów. Umiera na dur brzuszny, zanim kończy się powieść.
Zespół hiper-IgE, wcześniej nazywany syndromem Joba, charakteryzuje się nawracającymi ropniami skóry wywołanymi gronkowcami, zapaleniem płuc z formowaniem pneumatocele i ekstremalnymi podwyższeniami poziomu IgE w surowicy. 4 Cechy szkieletu obejmują wspólną hiperprzepężalność i wielokrotne złamania. Grimbacher i in. donoszą, że prawie trzy czwarte pacjentów z zespołem hiper-IgE miało niewydolność zerwania zębów mlecznych. Zespół ten dotyka jednakowo obu płci. Większość przypadków jest sporadycznych.
Jeśli jest to spowodowane opóźnionym zrzucaniem zębów mlecznych, zatłoczenie wtórnych zębów Hanno, wymagające wielokrotnych ekstrakcji, jest obecnie znaną cechą hiper-IgE. Ropnie dziąsła i powtarzające się infekcje skóry są niektórymi objawami niedoboru odporności będącego częścią zespołu. Można więc sądzić, że Hanno Buddenbrook miał zespół hiper-IgE. Opis problemów medycznych Hanna może być kolejnym przykładem opisywania przez Manna symptomów, które dopiero później zostały przypisane konkretnej chorobie.
Howard Fischer, MD
Szpital dziecięcy w Michigan, Detroit, MI 48201
5 Referencje1. Choroba, sztuka i życie. W: Brennan JG. Świat Thomasa Manna. New York: Russell i Russell, 1962: 37.
Google Scholar
2. Dirckx JH. Choroba i śmierć w powieści Thomasa Manna. Pharos Alpha Omega Alpha Honor Med Soc 1988; 51: 23-27
MedlineGoogle Scholar
3. Mann T. Buddenbrooks: upadek rodziny Woods JE, trans. Nowy Jork: Knopf, 1994.
Google Scholar
4. Grimbacher B, Holland SM, Gallin JI, i in. Zespół hiper-IgE z nawracającymi infekcjami – autosomalnie dominujące zaburzenie wielonarządowe. N Engl J Med 1999; 340: 692-702
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Sprecher T. Komentarze na temat Thomasa Manna i medycyny. Schweiz Rundsch Med Prax 2001; 90: 1235-1239
Google Scholar
(9)
[przypisy: Mimośród, busulfan, cilostazol ]
[hasła pokrewne: mgiełka zabłocka, prostaglandyny, beamed piła ]

0 thoughts on “Co sprawiło, że Hanno Buddenbrook Sick”