Skip to content

Zimne Wojny: Walka z przeziębieniem

1 rok ago

615 words

W Zimnej wojnie: Walce z przeziębieniem Tyrrell i Fielder zabierają czytelnika w długą historię walki z tym krnąbrnym przeciwnikiem. Opowieść jest częściowo medyczną historią, częściowo krótkim przeglądem dla ogólnych czytelników pojęć z wirusologii, częściowo ekspozycją filozofii przedsięwzięć naukowych, ale przede wszystkim naukowej autobiografii niezwykłego człowieka. Kariera Tyrrell a dotknęła prawie każdego aspektu nowoczesnej wirusologii oddechowej – początkowej propagacji rinowirusów w hodowli komórkowej, odkrycia koronawirusów, oceny klinicznych cech infekcji adenowirusowych, oceny przeciwwirusowych skutków interferonów i innych środków przeciwwirusowych stosowanych w celu zwalczania rinowirusów u ludzi oraz badania związku między stresem psychologicznym, układem odpornościowym i podatnością na infekcje wirusowe. Kariera Tyrrell była ściśle związana z Common Cold Unit, unikalną instytucją całkowicie poświęconą badaniu przyczyn i leczenia tej dolegliwości, a książka jest zatem także instytucjonalną historią tej jednostki. Najważniejsze w tym wysiłku, aby zrozumieć i leczyć przeziębienie, były badania, w których zdrowi ochotnicy przebywali w Zespole Chłodzenia przez około dwa tygodnie i zaszczepiano preparatami zimnych wirusów. Ponieważ nie istnieją modele zwierzęce dla rinowirusów i wielu innych zimnych wirusów, zastosowanie ludzkich ochotników okazało się krytyczne w ustalaniu przyczyn przeziębień i oceny terapii.
Książka zaczyna się od przeglądu historii powszechnego przeziębienia, teorii na temat jego przyczyny oraz opisu wielu niezwykłych środków zaradczych stosowanych w celu pomocy cierpiącym. Zrozumienie potencjalnej przyczyny przeziębienia towarzyszyło rozwojowi teorii zarazków i odkryciu wirusów jako przyczyn innych chorób. Dowiadujemy się, w jaki sposób Common Cold Unit zaczęło funkcjonować jako szpital w leczeniu chorób zakaźnych, który został ustanowiony w Wielkiej Brytanii przez Uniwersytet Harvarda na samym początku II wojny światowej, a następnie został przeniesiony do dowództwa amerykańskich sił zbrojnych do użytku jako szpital polowy, a ostatecznie przekazano go brytyjskiemu rządowi. Kiedy stało się jasne, że dalsze prace nad przeziębieniem wymagałyby użycia dużej liczby ludzkich ochotników, którzy mieliby zostać zakwestionowani przez kandydujące wirusy, dawny szpital Harvarda stał się Jednostką Zimną. Autorzy opisują początkową pracę jednostki i wiele tropów, które często okazały się ślepymi zaułkami. Jednak naukowcy badający przeziębienie nie są łatwo zniechęceni. Dowiadujemy się o przełomach, które ostatecznie doprowadziły do propagacji in vitro rinowirusów i sposobu, w jaki te wirusy zostały uznane za główną przyczynę przeziębień.
Pozostałe rozdziały zawierają omówienie różnych filozofii, w jaki sposób należy finansować naukę, przegląd wirusologii i technik wirusologicznych, interesujące anegdoty na temat doświadczeń ochotników w jednostce, wczesnej historii Światowej Organizacji Zdrowia, eksperymenty i obserwacje na temat transmisji rinowirusów, wpływ czynników psychologicznych i wczesne oceny terapii przeciwwirusowych, takich jak leczenie interferonem Po drodze spotykamy urozmaiconą obsadę kultowych postaci z dziedziny wirusologii oddechowej, które szkoliły się, współpracowały lub odwiedziły Zimną Jednostkę w takim czy innym czasie.
Książka jest napisana przyjaznym, konwersacyjnym tonem i można sobie wyobrazić, że jest to historia, którą mógł usłyszeć od samego doktora Tyrrela podczas, powiedzmy, długiej jazdy pociągiem. Jest tu mnóstwo anegdot, których nie można znaleźć nigdzie indziej, a każdemu, kto ma więcej wspólnego niż przeziębienie, dobrze byłoby spędzić popołudnie przy kominku z tą książką i ciepłym napojem. Wiem, że to zrobiłem i cieszę się później.
John Treanor, MD
University of Rochester, Rochester, NY 14642
[email protected] rochester.edu
Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[patrz też: diklofenak, Corsodyl, ceftriakson ]
[hasła pokrewne: womp łódź, grodek świnoujście, tranksene ]

0 thoughts on “Zimne Wojny: Walka z przeziębieniem”